Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Cerkiew św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej

Cerkiew św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej

W malowniczej dolinie Wiaru, na niewielkim pagórku, stoi nietypowa trójdzielna świątynia, którą warto zobaczyć. Jej bryła składa się z dwóch baszt i jakby doczepionego do nich niewielkiego prezbiterium z gotyckim szczytem.

Cerkiew pw. św. Onufrego to jedna z najstarszych zachowanych cerkwi w Polsce. Czas jej powstania szacuje się na wiek XV. Budowla należy do licznej na terenie pogranicza grupy murowanych cerkwi obronnych i stylistycznie tkwi w gotyku.

Świątynia nie jest użytkowana i stanowi filię Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Można się jednak tu wybrać na weekend. Obok budynku przebiega żółty szlak turystyczny oraz ścieżka rowerowa. Cerkiew leży w granicach Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego i projektowanego Turnickiego Parku Narodowego.

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności