Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Pustelnia św. Jana z Dukli

Pustelnia św. Jana z Dukli

Najbardziej znanym miejscem kultu św. Jana z Dukli jest Pustelnia na Puszczy, która znajduje się na zboczach szczytu Kamiennej Góry nad Trzcianą. Pierwsza kaplica powstała tutaj w 1769 roku, już po beatyfikacji świętego. Według tradycji w tym miejscu istniała pustelnia, gdzie św. Jan rozpoczynał swe pustelnicze życie. Na stokach góry Cergowej i Piotrusia znajdują się źródełka związane z życiem świętego.

Pustelnia na Puszczy to miejsce gdzie według tradycji św. Jan mieszkał zanim wstąpił do zakonu. Pierwszy kościółek ufundowała ówczesna właścicielka Dukli – Maria Amalia Mniszchowa. Niestety drewniana świątynia spłonęła. W zniszczonym miejscu kultu wybudowano kolejną, również drewnianą kaplicę, którą przebudowano początkiem XX wieku na murowany neogotycki kościółek według projektu brata zakonnego – Kamila Żarnowskiego. U podnóża świątyni znajduje się źródełko w sztucznej grocie z którego wodę czerpią pielgrzymi. Obok znajduje się drewniany dom rekolekcyjny – dom pustelnika, a na ścieżkach wokół obiektu rozmieszczone są kapliczki drogi krzyżowej.

W 2000 roku Pustelni zagroziło osuwisko powstałe u podnóża kościółka. Została wtedy uszkodzona grota z cudownym źródełkiem. Na szczęście udało się zabezpieczyć zbocze i uratować cenny zabytek. Sama budowla i przylegający do niej teren został wpisany do obszarów chronionych Natura 2000 ze względu na mieszkające na strychu chronione nietoperze. Dziś jest to miejsce licznych pielgrzymek. W kościele Na Puszczy w okresie letnim odprawiane są nabożeństwa przez ojców Bernardynów z Dukli.

Innymi miejscem związanym ze św. Janem jest góra Cergowa wznosząca się na południowy wschód od Dukli. U podnóża stromego zbocza w zacisznej kotlince i pięknym otoczeniu Rezerwatu Tysiąclecia znajduje się kapliczka i źródełko „Złota Studzienka”. To właśnie tutaj Święty rozpoczynał swe pustelnicze życie. Co roku w trzecią niedzielę lipca odbywa przy źródle odbywa się odpust ku jego czci. Do „Złotej Studzienki” prowadzi ścieżka przyrodnicza o tej samej nazwie ukazująca bogactwo flory i fauny Rezerwatu. Mniej znanym miejscem jest źródełko zwane Świętą Wodą. Położone w gęstych lasach na stokach góry Piotruś trudno znaleźć, gdyż nie prowadzi tam żaden znakowany szlak. Zgodnie z legendą wypoczywał tu św. Jan. Wybudowano tu niewielką kapliczkę.  

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności